Asıl sorun ‘işsizlik’ değil ‘mesleksizlik’

Uludağ Üniversitesi katkılarıyla İŞKUR ve BSMMMO işbirliğinde düzenlenen ‘Muhasebe Meslek Elemanı Kursu’nun sertifika töreninde konuşan BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, “İş dünyasının diplomalı gençlerden daha çok vasıflı gençlere ihtiyacı var. Günümüz iş dünyasının asıl sorunu işsizlik değil, mesleksizlik” dedi.Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca (BSMMMO), Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü’nün katkılarıyla, Bursa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile işbirliğinde düzenlenen ‘Muhasebe Meslek Elemanı Kursu’ sertifika töreni ile sona erdi. BSMMMO Hizmet Binası’nda düzenlenen sertifika töreninde Bursa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen, Uludağ Üniversitesi Rektörü Baş Danışmanı Yard. Doç. Dr. Fikri Pala ve Bursa Çalışma ve İş Kurumu Şube Müdürü Sibel Zengin’in yanı sıra Uludağ Üniversitesi akademisyenleri de hazır bulundu. Törenin açılış konuşmasını yapan BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, “Bursa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Odamız arasında imzalanan protokol çerçevesinde, 2 Ocak 2018 tarihinde Oda hizmet binamızda, 25 kursiyerimizin katılımıyla ‘Muhasebe Meslek Elemanı Kursu’muzu başlatmıştık. 352 saatlik kurs programımız çerçevesinde, 25 kursiyerimize hem teorik hem de uygulamalı dersler verildi. Tüm eğitmenlerimize huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum. Muhasebe alanında ihtiyaç duyulan şekilde kalifiye eleman yetiştirilmesini hedefleyen kurs programımıza katılan tüm kursiyerlere de meslek hayatlarında başarılar diliyorum” dedi.

İŞ DÜNYASININ VASIFLI GENÇLERE İHTİYACI VAR

Kalifiye ve nitelikli elemanların bilgili, becerili ve donanımlı olmalarının iş hayatını ve üretimi olumlu yönde etkilediğini söyleyen BSMMMO Başkanı Sönmez,  şöyle konuştu: “İş dünyasının diplomalı gençlerden daha çok vasıflı gençlere ihtiyacı olduğunu görüyoruz. İş dünyasında patronlarla birebir ilişkide olan mali müşavirler olarak çok iyi biliyoruz ki günümüz iş dünyasının asıl sorunu işsizlik değil, mesleksizlik ve nitelikli personel eksikliğidir. Nitelikli işgücü açığının kapatılması için en etkin yollardan biri ise mesleki eğitimin yaygınlaştırılmasıdır.”

SERTİFİKALAR TAKDİM EDİLDİ

Toplumun her kesiminde farklı alanlarda düzenlenecek mesleki eğitimlerin yaygınlaştırılması ile nitelikli işgücü açığının bir nebze de olsa çözüme kavuşturulabileceğini kaydeden Sönmez, “Bizler de BSMMMO olarak, bu sorumluluk bilinciyle üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz. Umarım düzenlemiş olduğumuz bu eğitim, kursumuza katılan tüm kursiyerlerimize fayda sağlamıştır. Bu bir başlangıçtı. Bundan sonra da istihdama katkı sağlayacak alanlarda, değerli kurumlarımızla işbirliğinde, kurs düzenlemeye devam edeceğiz” dedi. Sönmez’in açılış konuşmasının ardından ise Bursa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen ve Uludağ Üniversitesi Rektörü Baş Danışmanı Yard. Doç. Dr. Fikri Pala selamlama konuşması yaptılar. Açılış konuşmalarının ardından ise törene geçildi. Kurum yetkililerine plaket takdim edilmesiyle başlayan sertifika töreninde, kurs eğitimlerinde kitap hazırlayarak katkıda bulunan eğitmenlere de teşekkür belgesi verildi. Programın devamında 352 saatlik süren kurs programını başarıyla tamamlayan kursiyerlere katılım belgeleri tek tek takdim edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz