Balkan Ülkeleriyle ihracatın temelleri atıldı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından bebe çocuk konfeksiyonu sektörüne yönelik Ekonomi Bakanlığı’nın destekleri ile yürütülen iki ayrı Uluslararası Rekabeti Geliştirme (Ur-Ge) projesi kapsamında Sırbistan’da 1.100’ün üzerinde iş görüşmesi gerçekleştiren Bursalı firmalar yeni işbirliklerinin temellerini attı.10 ayrı Ur-Ge projesi ile Türkiye’de en fazla projeyi aynı anda yürüten kurum olan BTSO, bebe çocuk konfeksiyonu sektöründe yürüttüğü iki ayrı projeyle önemli bir B2B etkinliğine daha imza attı. Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenen organizasyona katılan Bursalı 52 firma önemli iş bağlantıları gerçekleştirdi. Bir gün boyunca süren B2B etkinliğini Sırbistan’ın yanı sıra Hırvatistan, Bosna Hersek, Karadağ ve Kosova’dan gelen 500’ü aşkın iş insanı ziyaret etti.

“TİCARETİ GELİŞTİRECEK ÖNEMLİ BİR ADIM ATTIK”

Etkinlik hakkında değerlendirmelerde bulunan BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Kuş, B2B organizasyonuna katılan Bursalı firmaların ortalama 22 yabancı alıcıyla iş görüşmesi gerçekleştirdiğini söyledi. Bebe çocuk konfeksiyonu Ur-Ge’leri kapsamında bugüne kadar Amerika, Güney Afrika, Almanya, Rusya, Fas ve İran’da B2B organizasyonu düzenlediklerini hatırlatan İsmail Kuş, “Her iki Ur-Ge projesinde faaliyet gösteren 73 firmamızın önemli bir kısmı yeni pazarları tanıdı. İş görüşmelerinin ardından da birçok firmamız ilk kez ihracat yapmaya başladı” dedi. Sırbistan’da düzenlenen organizasyona yabancı alıcıların yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen İsmail Kuş, “Sırbistan, sektörümüz için önemli bir potansiyel barındırıyor. Sırbistan’ın ülkemizle olan ekonomik ilişkileri de her geçen gün artış gösteriyor. Bizler de bu potansiyeli harekete geçirerek iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi adına önemli bir adım attık. Firmalarımız da bu etkinlikten oldukça memnun kaldı” şeklinde konuştu.

FİRMALAR SIRBİSTAN PAZARINDAN UMUTLU

Bebe çocuk konfeksiyonu Ur-Ge’si kapsamında firmaların birçok etkinlikten faydalandığını söyleyen Ayfi Bebe firması sahibi Rıdvan Güler, Ur-Ge ile sektör temsilcilerinin yeni pazarlara yelken açtığını ifade etti. B2B organizasyonları ile Bursa’nın ürünlerini sergileme imkanı yakaladıklarını dile getiren Güler, “Sırbistan’da gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizde sektörümüzü, kentimizi ve ülkemizi tanıtma imkanı bulduk. Çevre ülkelerden onlarca ziyaretçi ile doğrudan görüşme fırsatı yakaladık. Balkan ülkelerinin Türk ürünlerine karşı yoğun bir ilgisinin olduğunu gördük. Dünya standartlarında üretim yapan sektörümüz her yönüyle beğeniliyor. Artık özellikle Rusya, Balkanlar ve Türki Cumhuriyetler olmak üzere farklı ülkelerde modayı belirleyen bir konuma yükseldik” dedi. Bugüne kadar hiç ihracat yapmamış olan firmaların Ur-Ge ile ihracata başladığını belirten Güler, “Sektörümüz bugünlere BTSO’nun katkılarıyla  geldi. BTSO’nun sektörümüzün önünü açan çalışmaları ile firmalarımız dünyaya açılmaya başladı. Dolayısıyla BTSO’ya ve Ekonomi Bakanlığı’mıza sektörümüz adına teşekkürü bir borç biliyoruz” şeklinde konuştu.

“OLUMLU DÖNÜŞLER BEKLİYORUZ”

2007 yılından bu yana sektörde faaliyet gösteren Kardelya Bebe firmasının Genel Müdürü Ayşe Akgün, KOBİ statüsündeki firmaların eksiklerinin Ur-Ge ile giderildiğini söyledi. Gerçekleştirilen eğitimler, danışmanlık hizmetleri, yurt dışı B2B organizasyonları ve yurt içi alım heyetleri gibi faaliyetlerin firmalara yeni bir vizyon kazandırdığını belirten Akgün, “Sırbistan’da gerçekleştirdiğimiz organizasyona Balkan ülkelerinin ilgisi yoğundu. Çok güzel bir etkinlik oldu. Firmalar ürünlerimize büyük ilgi gösterdi. Önümüzdeki günlerde de görüştüğümüz firmalardan olumlu dönüşler bekliyoruz” diye konuştu.

“YENİ İŞ BAĞLANTILARI KURDUK

Gold Class firması CEO’su Murat Kahraman, Sırbistan’da gerçekleştirilen etkinlikte yeni müşterilerle bağlantı kurduklarını söyledi. Olumlu birçok görüşmeye imza attıklarının altını çizen Kahraman, “Gerek perakende mağazaları gerekse de toptancılarla irtibat kurduk. Ürün yelpazemizi oldukça beğendiler. BTSO’ya ve Ekonomi Bakanlığı’mıza bu güzel organizasyon ve destekleri için teşekkür ediyoruz” dedi. Monna Rosa Milano firmasının Genel Koordinatörü Aykut Küçüközdemir de Ur-Ge ile firmalarının markalaşması noktasında ciddi adımlar atıldığını söyledi. Amerika, Rusya ve Güney Afrika gibi ülkelerde düzenlenen B2B etkinliklerine de katıldıklarını dile getiren Küçüközdemir, firmalara bu imkanı sağlayan BTSO’ya teşekkür etti.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz