Bebek dostu hastanelere ödül

????????????????????????????????????

Bursa’da 1-7 Ekim Emzirme Haftası etkinlikleri, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nün düzenlediği açılış programıyla başladı.

Ramada Hotel’de gerçekleştirilen programa Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın ile çok sayıda kamu ve özel hastane yöneticisi katıldı. Programda Bursa ili anne sütü çalışmaları masaya yatırılırken, yaptıkları çalışmalarla anne sütüne verdikleri desteklerden dolayı 9 kamu ve özel hastaneye ise teşekkür belgeleri takdim edildi.

Programda konuşan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Bursa’nın anne sütüne verdiği önemden dolayı 2008 yılında ‘Altın Bebek Dostu İl’ ödülünü aldığı bilgisini verdi. Bursa’nın anne sütü ile ilgili çalışmalarda en başarılı birkaç ilden birisi olduğuna dikkat çeken Dr. Akan, “Aynı şekilde anne ve bebek ölüm oranlarında da başarılı grafik çiziyoruz. 2017 yılında şu ana kadar sadece bir anne ölümü var. 3 milyonluk bir il göz önüne alındığında bu durum büyük bir başarı olarak göze çarpıyor. Sürekli göç alan bir yapıya sahip ilimizde her yıl ortalama 70 bin insan göç etmekte. Buna rağmen ilimiz anne ve bebek ölümlerinde Türkiye ortalamasının altında seyir ediyor” dedi.

Anne Sütünde Taviz Yok

Bursa olarak anne sütünün önemini anlatmakta ısrar edeceklerinin altını çizen Dr. Akan, “Bir yandan bebek dostu hastanelerimiz ile birlikte bu konunun önemine değinmeye devam ederken, bir yandan da yeni hastanelerimizi bu çalışmalara dâhil etmeye devam ediyoruz. Öyle ki doğum ünitesi bulunmayan bir fizik tedavi hastanesinde bile bu unvan tescillenmiş durumda. Bizler bu konuda çalışmalar gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bu hafta kapsamında anne sütünü anlatmak için çeşitli etkinlikler yapacağız. Amacımız vatandaşlarımızda konuyla ilgili farkındalık oluşturmak ve bu konudaki bilinci geliştirmek” şeklinde konuştu.

Çalışmalar Başarıyla Devam Ediyor

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın ise, geçmiş dönemlerde yüksek olan sezaryen oranlarının yürütülen çalışmalarla bir hayli gerilediğini belirtti. Tıpkı sezaryen gibi anne sütünün de önemli bir konu olduğuna değinen Prof. Dr. Aşkın, bu konuda da gerekli çalışmaların başarıyla yürütüldüğünü ifade etti.

Başarılı Hastanelere Teşekkür Belgesi

Konuşmaların ardından program Bursa ili anne sütü çalışmaları sunumuyla devam etti. Sunumun ardından ‘Anne Sütü Üst Komite Toplantısı’na göre teşekkür belgesi almaya hak kazanan 9 hastaneye Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan tarafından belgeleri takdim edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz