‘Ben değil biz olmak için adayım’

Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası’na adaylığını açıklayanMusa Yılmaz düzenlediği basın toplantısı ile ‘Neden aday oldum’ sorusuna yanıt verdi.

Yılmaz açıklamasında şunları dile getirdi: “Geçtiğimiz günlerde Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ‘Artık herkes emlakçılık yapamayacak’ demişti. Bu haber bir taraftan beni çok mutlu etti. Çünkü biz bu cümleden artık bu mesleğe giriş için belli koşulları sağlamak gerektiğini anlıyorum. Peki, kimler emlak danışmanlığı yapabilecek? Tabii ki, bu alanda uzman olduğunu kanıtlayan belgeleri olanlar yapabilecektir. Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) arasında Emlak Danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliğinin hazırlanması amacıyla 5 Nisan 2017 tarihinde işbirliği protokolü imzalandı ve Ulusal Meslek Standartları da Emlak danışmanlığı içinde çok yakında yürürlüğe girecek. Diğer taraftan bu haber beni çok üzdü. Çünkü biz, Bursa olarak henüz hiçbir hazırlık yapmadık. Sizler bu belgelerin özelliklerini biliyor musunuz? Neden böyle bir yeterliliğe ihtiyacımız var? Bilen var mı? Türkiye’de en küçük yerleşim yerindeki emlak danışmanları biliyor ama biz henüz bilmiyoruz. Çünkü kendi içimize kapandık ve gerek mesleğimiz gerekse ülkemizdeki gelişmelerden kopuk yaşıyoruz, mesleğimizi yapıyoruz.

Aklınıza neden sorusunun geldiğini biliyorum. Çünkü köprülerimiz eksik. Dünyanın dört bir yanından bilgi ve habere anında ulaşılabildiği günümüz teknolojisinde Bursa’da emlak danışmanlarının bilgiye, belgeye ulaşmasını sağlayacak, onlar adına temsilcileri olacak köprüleri eksik.  İşte bu nedenle ekip arkadaşlarım ile birlikte ben; Bursa emlakçılarının gözü, kulağı, dili, yüreği olmak için adayım. Bursa emlakçılarının Türkiye ile birlikteliğini sağlamak için adayım. Bursa emlakçılarının Avrupa ve Dünya emlakçıları ile birlikteliğini sağlamak için adayım. Bursa emlakçılarının yasa çalışmalarını sonradan duyan, gazetelerden okuyan değil, kendi sorunlarını da dile getirebildikleri, çözümüne katkı sağlayabildikleri, mevzuat düzenlemelerinde etkin rol alabildikleri bir meslek odalarının olmasını sağlamak için adayım. Mesleklerini ve geleceklerini ilgilendiren konuları basından izlemek yerine çözümünde katkılarını sağlamak için elbirliği ile önce onlarla konuşup, istişare edip daha sonra ilgili makamlarda dile getirmek, çözümde katkı sağlamak için adayım.  Osmanlı’nın Başkenti Bursa’nın siz saygı değer emlakçılarının her konuda Türkiye emlakçılarının önderi olmasını sağlamak için adayım. Bursa emlakçılarının tüm sorunlarının çözüm ortağı, dert ortağı olmak, birlikteliğini ve bayraktarlığını sağlamak için adayım.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz