Bin yılın hikayesi Yıldırım’da başladı

Yıldırım Belediyesi, ‘Bin Yılın Hikayesi’ temasıyla hazırladığı 2017-2018 Kültür Sanat Sezonunun kapılarını muhteşem bir galayla açtı.

 

Gerçekleştirdiği kültür sanat etkinlikleri ile son üç yılda ilçedeki sosyal hayata renk getiren Yıldırım Belediyesi, 2017-2018 Kültür Sanat Sezonu’nu açtı. Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış törenine Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’nin yanı sıra Vali Yardımcısı Nevzat Ergün, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, önceki dönem AK Parti Bursa Milletvekili Faruk Anbarcıoğlu, AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Hüdayi Yazıcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç ve çok sayıda Yıldırımlı katıldı. Bin yılın hikayesi temalı sergi açılışının olduğu programda ayrıca Talha Uğurluel gerçekleştirdiği sunumla Anadolu tarihini anlatırken, ünlü şair ve televizyon programcısı Serdar Tuncer şiir dinletisiyle Yıldırımlılara unutulmaz bir gece yaşattı.

SANAT ŞEHRİ YILDIRIM

 

Yıldırım Belediyesi 2017-2018 Kültür Sanat Sezonu’nun açılış konuşmasını gerçekleştiren Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Yıldırım’ın en büyük zenginliğinin farklı kültürlere ait insanların bir arada yaşaması olduğunu söyledi. Yıldırım’ın kültürel mirası ile zamana tanıklık eden bir şehir olduğunun altını çizen Başkan Edebali, “İlçemizde Anadolu, Balkanlar ve Kafkaslardan gelen hemşehrilerimizin sayısı oldukça fazla. Bu kadar derin ve farklı zenginliği olan bir ilçede kültür ve sanata da oldukça önem veriyoruz. Bizler de bir arada yaşayan bir toplumda yerel yönetimler olarak, ilçemizde tiyatro oyunları, ünlü isimlerin yer aldığı söyleşiler, yarışmalar ve sergiler ile kültür ve sanatta önemli atılımlar yapıyoruz” dedi.

KÜLTÜREL VE SOSYAL KALKINMA HAMLESİ

 

En büyük sermayenin insan olduğunu söyleyen Başkan Edebali, “Kendi zaman dilimimizle sınırımız yok bizim. Geçmişi çağlar öncesine dayanan kadim bir medeniyetin temsilcileriyiz. Bu bilinçle hareket ederek geçmişimizi bilerek geleceğe yönelik yatırımlar yapıyoruz. Yıldırım Belediyesi olarak bizim önceliğimiz şehir ve insan olmak üzere iki konu üzerinde yoğunlaşıyor. Başka medeniyetleri taklit etmeden kendi geleceğimizi bilerek hareket edersek geleceğimizi sağlam temeller üzerine kurabiliriz. Bu düşünceyle hareket ederek şehrimizi kentsel dönüşüm çalışmalarıyla inşa ederken aynı zamanda kültür ve sanat çalışmalarımızla sosyal hayatı da dönüştürüyoruz. Geçtiğimiz yıllar içerisinde tarihi bilincimize sahip çıkarak kültür ve sanat etkinlikleri gerçekleştirdik. Bu akşam da sergisini yaptığımız bin yılın hikayesi ile de köklerimize ve manevi değerlerimize bağlı etkinlikler sunacağız. Yıldırım Belediyesi 2017-2018 Kültür Sanat Sezonu hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

PROGRAMA YILDIRIMLILARDAN TAM NOT

 

Açılış töreninden sonra sahneye çıkan ünlü tarihçi Talha Uğurluel, medeniyetin izlerini taşıyan tarihi sunumunu gerçekleştirdi. Anadolu’da kurulan medeniyet izlerini belgeleri ve fotoğraflarıyla anlatan Uğurluel, verdiği birbirinden çarpıcı örneklerle tarihin bilinmeyenlerine ışık tuttu. Daha sonra sahneye çıkan ünlü şair ve televizyon programcısı Serdar Tuncer divan edebiyatının en güzel şiirlerini Yıldırımlılar için seslendirdi. Türk Müziğini Araştırma ve Uygulama Topluluğu’nun verdiği konser katılımcılara Türk müziğinin eşsiz eserlerini sundu. Programda ayrıca sahneye çıkan tanbur üstadı Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç, verdiği resitalle salonu dolduran izleyicilere unutulmaz bir gece yaşattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz