Çağlayan: Sevdamız Orhangazi…

Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, geride bıraktığı 4 yılın ardından, Orhangazi’deki tüm Sivil toplum örgütleri, Muhtarlar, Ak Parti teşkilat mensupları, Yerel ve Ulusal Medya temsilcileri ve vatandaşların katıldığı bir programda bugüne kadar yapılan çalışmaları anlattı. Başkan Çağlayan, kendileri için Orhangazi’nin bir sevda olduğunu bu kente hizmet etmekten asla vazgeçmeyeceklerini belirtti.

 

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Sakallı Tesislerinde görevdeki 4.yılını tamamlamasının ardından bir toplantıs gerçekleştirdi. Yerel ve Ulusal medya temsilcilerinin yanı sıra, Orhangazi’deki tüm sivil toplum kuruluşları, mahalle muhtarları, vatandaşlar, Ak Parti ilçe teşkilat mensupları ve Belediye birim müdürlerinin katıldığı toplantı Orhangazi Belediyesi’nin 4 yılın ardından tanıtım filminin yayınlanması ile başladı. Tanıtım filminin ardından mikrofona gelen Ak Parti Orhangazi İlçe başkanı Mustafa Kaya geride kalan 4 yılı değerlendirdi. Tanıtım filmi ve geriye dönüp baktığımızda Orhangazi’nin 4 yılda ne kadar geliştiğini, herşeyin ne kadar değiştiğini net bir şekilde gördük dedi. Mustafa Kaya, Böelediye Başkanımıza ve çalışanlarına teşekkür edeiyorum. Dört yıl önce toplumun önüne çıktığımız zaman bizler bunun sözünü verdik. Bu memnuniyetimi bu sürece katkı sunan herkese dua ediyorum. Birlik beraberlik güç anlamına geliyor dedi. Ülke ve ilçe olarak da güç elde etmek istiyorsak birlik olmamaız lazım diye konuşan Mustafa Kaya, bizlerin petrol kuyularımız yok. Bizlerin en büyük zenginliğimiz kendi kendimizi yönetiyor olmamızdır. Bizlerin bu sermayesine sahip olmayan ülkelerin sonlarını görüyoruz. Bu başarı bu şehrin başarısı. Bu başarı hepimizin başarısı. Bu ilçemiz için ne yapsak azdır. Bütün güzellikler açısından Orhangazi Türkiye’de parmak ile gösterilecek bir ilçedir dedi. MHP ilçe başkanı Necati Güneş’e ilçenin sorunlarına gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür eden Mustafa Kaya, Necati Güneş sağolsun her gördüğü sorunu bizlere ulaştırarak çözüm için bizleri arıyor. İşte muhalefet budur. Muhalefet zaten bizlere yardımcı olmaktır. Ben tekrar kendisine teşekkür ediyorum. Gönlüm arzu ederki diğer muhlalefet ilçe başkanlarına teşekkür edeyim ama bu zor dedi.  Ancak bazen söylüyorlar Orhangazi’de ne yaptınız? İşte bunları görüyorsunuz. Rakam rakam da açıklıyoruz Bursa ölçeğinde en fazla yatırım almış ilçe Orhangazidir. 300 trilyonun üzerinde 4 yılda bir yatırım yapıldı. Orhangazi’ye her zaman güveniyoruz bizleri hiç mahcup etmedi. Bundan sonraki seçimlerde de mahcup olmayacağız allahın izniyle. Kamu yatırımı olarak ilçede yapmış olduğumuz yatırımın toplamaı 129 milyon türkleri. 12 milyonlira da sosyal yardımlaşma da kaymakamlığımız tarafından yapmışız. Yıllık 3 trilyon ihtiyaç sahiplerine kaymakamlık vasıtasıyla yardım yapmışız diyerek konuşmasını tamamladı.

 

BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE

Daha sonra mikrofona gelen Belediye Başkanı Neşet Çağlayan sinevizyon eşliğinde yaptığı konuşmasında birlik beraberlik vurgusu yaptı. Başkan Neşet Çağlayan, Bir olmadığınız sürece ne kadar gayret ederseniz edin. Hiç bir netice alamayacağınız aşikardır. Bu noktada bütün ilçe yöneticilerimiz ile meclisimizinde değerli üyelerimizin ile kendilerine teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte aynı ruh, aynı birliktelik ile bu çalışmaları yukarıya taşıyacağımızı inanıyorum. Bunlarında yanında büyükşehir ve hükümetimizin de desteğini unutmamak gerekiyor. Orhangaz’de halkımızın beklentilerini karşılama noktasında yola çımıştık. Başta il başkanlığımız olmak üzere, Milletvekillerimize süreç içerisinde bütün bakanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tüm çalışmalar onların samimi gayretleri nihayetinde gerçekleştirildi dedi. Çağlayan göreve gelmeden önce Orhangazi’nin 6 mahallesi ve 55 bin nüfusa hizmet veren bir belediye olduklarını ancak 30 Mart 2014’den sonra bütünşehir yasası ile 31 mahalle ve 80 bin nüfusa hizmet eden bir belediye konumuna geldik diyerek, aylık 2 milyon 300 bin sabit gideri olan bir belediye devraldık. Hiç bir şey yapmasanız da bu gider var. Bir ekonomik açık ile 24 milyon ile borçlu aldığınız bir belediye vardı elimizde. Tüm bu olumsuzluklara rağmen bizlerde azimler neticesinde 236 milyon lira yatırım yapan bir belediye olduk. Bu basit bir rakam ve iş değil. Bizleri bu konu da çok eleştirdi. Bizler belediyenin gayri menkullerini sattık. Bir çok dedikodu yapıldı fakat kimse bize gelerek gerçeği birinci ağızdan öğrenme gereği duymadı. Orhangazi Belediyesi olarak bütçeyi koruma adına Orhangazi Belediyesinin 800ü aşkın bir gayri menkul vardı. 135 gayri menkul satışı gerçekleştirdik. Bu rakam aklınızı karıştırmasın. Bunun içerisinde 60’a yakın 50 m2’lik alanlar gibi yerlerde vardı. Bunlardan 76 milyon gelir elde edildi. Bu süreçte de yaklaşık 56 adet de gayri menkul belediyeye kazandırmışız.  İlçede siyaset yapan vatandaşlarımızın anlattıklarımızı dinleme konusunu anlamalarında sıkıntı yaşıyoruz. İnşallah bizleri bir gün anlayacaklar. Anlayamadıkları içinde hiç bir zaman bu makam da olamadılar olamayacaklar. Ak Parti belediyeciliği Orhangazi’de 4 yılda ne yapmış bunu herkes görüyor dedi.

 

Yapılan çalışmaları tek tek anlattı

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, programın devamında sinevizyon eşliğinde 4 yılda yapılan tüm çalışmaları ve yenilikleri salonu dolduranlarla paylaştı. Başkan Çağlayan, görev sürelerinde katılımcı ve sosyal belediyeciliğe büyük önem verdiklerini belirterek, bu anlamda bir çok çalışmamız oldu dedi. Göreve geldiklerinde şehrin her yerinin tarumar bir vaziyette olduğunu hatırlatan Başkan Neşet Çağlayan, alt yapı çalışmaları yüzde 50’ler seviyesindeydi. Biz hem kalan bölümü ve daha fazlasını tamamladık, hem de üst yapının tamamını asfalt kapladık dedi. Çağlayan, şehirde 2 yıl içinde 500 civarında cadde ve sokağın asfalt, parke ve kaldırım çalışmalarını da bitirdiklerini belirterek, bununla birlikte dış mahallelerimizde de alt ve üst yapıları büyük oranda tamamladık dedi. Şehre vizyon projeler kazandırdıklarını ve yeni dönemde de bir çok projeyi hayata geçireceklerini belirten Çağlayan, önümüzdeki süreçte Kale Sosyal Tesisi, Göl Sahil düzenlemesi, Açıkhava Tiyatrosu bölgesindeki park düzenlemeleri, Hürriyet Mahallesi’ne yapılacak Orgöç ve Hürspor sosyal tesisleri gibi bir çok projeyi de hayata geçirmiş olacağız dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz