CHP’den İYİ Parti’ye 15 vekil geçti. Bursalılar da var!

CHP ve İYİ Partis anlaştı 15 CHP milletvekili erken seçimler için İYİ Parti’ye katıldı.

CHP ile İYİ Parti anlaştı. Anlaşmaya göre 15 CHP milletvekili partisinden istifa ederek İYİ Parti’ye katıldı.

Tarihi 24 Haziran 2018 olarak belirlenen erken seçimle ilgili olarak CHP ve İYİ Parti heyeti bugün (22 Nisan 2018) bir araya geldi.

Bu görüşmede, 15 CHP milletvekilinin istifa ederek İYİ Parti’ye geçmesi kararlaştırıldı.15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesiyle şu anda 5 milletvekili bulunan İYİ Parti, TBMM grubu oluşturabilecek, seçimlere doğrudan katılabilecek.

Görüşmenin ardından CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay ve CHP Sözcüsü Bülent Tezcan açıklama yaptı. Yüksek Seçim Kurulunun, İYİ Parti’nin seçimlere girmesi ile ilgili Yargıtayın ‘katılabilir’ yorumuna rağmen olumsuz görüş bildirdiğini hatırlatan Engin Altay, “Biz CHP olarak, demokrasi ayıbına karşı demokrasi arayışımızı sürdüreceğiz. Yüksek Seçim Kurulu’nun bir demokrasi ayıbına imza atmamasını istiyoruz” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, düzenlediği basın toplantısında, “15 milletvekilimiz bugün CHP’den istifa edip İYİ Parti’ye katıldılar. YSK’nin bir demokrasi ayıbına zorlanması, bir demokrasi ayıbına imza atmaması ve atamasına da fırsat ve imkan sağlamak istiyoruz. Türkiye’de bir rahatlamaya ve herksin bütün kamu vicdanının şimdi oldu, seçime katılan herkes seçime girebiliyor görüş ve algısının toplumda oluşmasını işitiyoruz. Demokrasi herkes için. Demokrasinin kazanması için yargının bu siyasi tasarrufunun ortadan kaldırılması için siyasi değil ama demokratik bir tasarruf ile CHP’ye mensup 15 sayın milletvekili bugün partimizden istifa ettiler İYİ Parti’ye katıldılar” diye konuştu.

İSTİFA EDİP İYİ PARTİYE KATILAN İSİMLER

Engin Altay, istifa eden isimleri şöyle sıraladı:

Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Çorum Milletvekili Tufan Köse, Edirne Milletvekili Okan Kaytancıoğlu, İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Güler ve Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz