Covid-19 Alışveriş alışkanlıklarını nasıl değiştirdi?

 

Duru Creative Olarak Bursa Bayisi Olduğumuz İdeaSoft, Corona virüs için alınan önlemlerin tüketici davranışlarını nasıl etkilediğine yönelik değişimi ortaya koyan bir organizasyonu yayına aldı.

canli.ideasoft.com.tr adresinden Anlık satış verilerini tek tek görebilmenizi sağlayan bir veri kaynağı açıkladı.

Covid-19 salgı ile başlayan tedbirlerin sonrasında temas gerektiren faaliyetler doğal olarak azaldı tüketiciler e-ticaret sitelerine yöneldi. E-Ticaret alışverişlerinde sepetlerin içeriği hızla değiştiğini söylemek mümkün.

İdeaSoft Bursa Bayisi olarak, İdeasoft’dan aldığımız bilgiler doğrultusunda, Mart ayıyla birlikte E-ticaret alışkanlıklarındaki değişimi ortaya koymak adına 8 binden fazla e-ticaret sitesinin siparişlerini incelediklerini ve Ocak ayıyla kıyasladıklarını belirttiler.

Bu doğrultuda baktığımızda Virüsten korunmanın yollarını arayan vatandaşların yoğun ilgisiyle dezenfektan ve maske oldu. IdeaSoft’un corona virüsün e-ticarete ve tüketim alışkanlıklarına etkisini incelediği raporda Mart ayında internetten satın alınan dezenfektan, maske, kolonya, eldiven ve ıslak mendil olmak üzere hijyen ürünleri sayısı 6,5 kat arttığı tahmin ettiğiniz gibi net bir şekilde gözükmekte.

Adet Olarak 5.413’lük artışla ilk sırada yer alan dezenfektan ürünlerini %3.224 artışla maske, % 1.148’le kolonya, % 512’yle ateş ölçer ve % 286’yla eldiven çeşitleri takip etmekte.

 

Türkiye için anlık satış takibi

Evde kalmanın ayrıca fiziksel temasın aza indirmenin önem taşıdığı bu dönemde bunun önünü E-Ticaret ile aşabileceğimiz net bir şekilde görülmüş oldu. İdeasoft CEO Seyhun Özkara’nın da Belirttiği gibi; “IdeaSoft olarak tüketicilerin büyük oranda alışverişlerini e-ticaret üzerinden yaptığı bu dönemde KOBİ ve girişimcilere kılavuzluk etmek adına Türkiye’nin e-ticaret yolculuğunu anlık olarak ve şeffaf bir şekilde takip edebilecekleri bir site kuruldu’’ canli.ideasoft.com.tr

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz