Elektrik faturasını düşürmenin püf noktaları

Endüstriyel elektrik konusunda sanayi kuruluşlarına yönelik proje mühendisliği, taahhüt ve danışmanlık işlerinde Bursa’nın öncü firmalarından olan LimaDEM Elektrik’in Yönetim Kurulu Başkanı Elektrik Mühendisi Olgun Karabiber, her sene ocak ayının ikinci haftası kutlanan Enerji Tasarrufu Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada enerjide tasarrufu ve verimliliğe vurgu yaptı.

Elektrik enerjisi elde etmek için milyarlarca liralık yatırım yapıldığını belirten Karabiber, “Ürettiğimiz elektrik için neredeyse tamamen dışa bağımlı olduğumuz çok yoğun petrol ve türevleri kullanıyoruz. Bu bağlamda dışa bağımlılığımızı azaltacak olan rüzgar ve güneş enerji gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık verilmesinin ülke ekonomimiz için önemli olduğunuz biliyor ve öneriyoruz” dedi.

Enerji tasarrufunun günlük hayatımızda olduğu kadar bu enerjinin çok büyük bir bölümünü kullanan endüstriyel tesislerde de hayati önem taşıdığını ifade eden LimaDEM Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Elektrik Mühendisi Olgun Karabiber, “Ülkemizde enerji tüketiminin yüzde 41’i endüstriyel tesislerde, yüzde 31’i binalarda ve yüzde 20’si de taşımacılıkta yapılmakta olup, endüstriyel tesislerde yıllık 3,7 milyon ton eşdeğer petrole denk düşen bir enerji tüketimi mevcuttur” şeklinde konuştu.

Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre sanayisinde kullanılan enerjinin yüzde 30’unun tasarruf edilebileceğinin belirlendiğini söyleyen Karabiber, “Tasarruf aynı işi daha az enerji kullanarak yapmak, enerjiyi daha etkin ve verimli kullanmak anlamına gelir. Enerji tasarrufu için sanayi tesislerinde aydınlatma sistemi optimize edilmeli ve yüksek verimli aydınlatma sistemi kullanılmalı, gereksiz sarfiyatı önlemek için bakım faaliyetleri arttırılmalı, sıcak ve soğuk yalıtımları sağlanmalı, yüksek verimli motor kullanımına özen gösterilmelidir” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz