Ercan Özel sosyal medyadan bombaladı…

Yenişehir Belediyesi meclis üyesi Ercan Özel, ilçesinde yaşanan çevre kirliliğine sosyal medya üzerinden yaptığı belgeli paylaşımlar ile tepkisini ortaya koydu. Özel’in sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden yaptığı paylaşımı noktasına dokunmadan sizler için paylaşıyoruz…

 

YENİŞEHİR BELEDİYESİ’NE HAKSIZLIK MI EDİLİYOR?

Allah’tan korkun, “O”ndan korkmuyorsanız bari kuldan utanın. Mukaddes kitabımız dilinizden kalbinize insin artık. Hani bir Ömer vardı. “Fırat’ın kenarında bir kurt bir koyunu kapsa, korkarım ki kıyamet gününde onun hesabı benden sorulur” diyen. Ne çabuk unuttunuz onu…

Çevre ve Toplum sağlığı yerel yönetimlerin en önemli görevlerinden biridir.

Ekim ayı ilk haftası, özellikle Yenişehir Mahmudiye ve Subaşı Mahallerimizi etkisi altına alan, rüzgarla birlikte zaman zaman Karaamca, Orhaniye, Akbıyık’a kadar ulaşarak vatandaşlarımızın hayatını olumsuz etkileyen ve aylardır devam eden kesif koku ile ilgili sıkıntıları için mücadele edeceğimi düşünen bölge sakinlerimizden şahsıma oldukça telefon geldi.

Bölgede ki birkaç muhtarımız ve vatandaşlarımızdan bu sorunu teyit ettikten sonra bahse konu olan Yenişehir Organize Sanayi Bölgesi üstünde ki bölgeye ve iki köyümüze üç gün üst üste ziyaretlerde bulundum. 3 gün boyunca özellikle Organize Sanayi Bölgesi üstünde korkunç bir kokuya maruz kaldım, bölgede beş dakika bile duramadım, nefes almakta dahi güçlük çektim. Yine tam da o günlerde Subaşı Mahallesi sakini bir vatandaşımız beni arayarak astım hastası olduğunu koku dolayısıyla geceleri uyumakta bile zorlandığını ifade ederek bu konuda niye girişimlerde bulunmuyorsunuz diyerek bizlere serzenişte bulundu. Aynı zamanda bu vatandaşımız beni aradıktan bir gün sonra Kaymakamlık makamına bu konuda şikayet dilekçesi verdi.

Meclis Üyesi olmamız ve üzerimizde halkın sorumluluğunu taşıdığımız için 5 Ekim tarihinde ki Yenişehir Belediye Meclisinde bölge halkımızın hayatını olumsuz yönde etkileyen bu kesif kokuyu gündeme getirdim bunun yanında ilgili komisyon tarafından araştırılması ve çözüme kavuşturulması için bir önerge verdim.

BAŞKAN KANUN DİNLEMİYOR.

Vatandaşlarımızın yararına olan bu konuda anlayamadığım bir şekilde yine aynı vatandaşların oylarıyla seçilen bir Belediye Başkanı, 5393 sayılı Belediye Kanunun 26. Maddesine aykırı davranarak bir meclis üyesinin önergesini oylamaya sunmadı. Direk kendisi reddetti. Biz size bu konuda yazılı olarak bir şeyler veririz diyerek farklı bir konuya geçti

Birkaç gün önce ise Yenişehir Belediyesinden bana bu konuda iki yazılı cevap geldi. İlk yazı Yenişehir Belediyesine ait ikincisi ise Çevre ve Şehircilik Bursa İl Müdürlüğü’ne.
Yenişehir Belediyesi şahsıma gönderdiği yazısında beni hayretler içerisinde bırakan bir tespit yapmış. Yenişehir Belediyesi bahse konu olan yerde yaptıkları araştırmada “Kokunun varlığı yönünde belirgin bir durum elde edemedik” diye bir rapor hazırlamış. Ardından; “Bize göre bir şey yok ama biz yine de Çevre Şehircilik İl müdürlüğüne de yazınızı havale ettik onlarda bir baksınlar” mahiyetinde devam eden bir yazı dizisi.

İkinci resmi yazı da ise Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü Kanun, Resmi gazete ve Yönetmelikler hakkında bilgi verdikten sonra ilgili işletmede zeytin çekirdekleri (prina) yakılarak yakıt elde etme faaliyeti gerçekleştirildiğini, işletmeye gelen prinaların sızdırmaz konteyner tanklarda depolandığı ve yaptığımız denetimde esnasında olumsuz bir koku konsantrasyonu algılamadıklarını ifade etmişler.

MUHTARLARIMIZ VE HALK YALAN MI SÖYLÜYOR?

Gerçekten pes. Görüştüğüm muhtarlarımız mı? Bana astım hastası olduğunu söyleyen ve koku için Kaymakamlığa şikayet dilekçesi veren vatandaşımız mı? Yaptığım ziyaretlerde mahalle sakinleri mi? Yoksa araştırmak için bölgeye gittiğimde burnum vasıtasıyla pis kokuyu algılayan beynim mi? Birileri büyük bir yalan söylüyor ama kim?

Velhasıl, Yenişehir Belediyemizin yaptığı araştırma ve Çevre – Şehircilik İl Müdürlüğünün yaptığı denetlemede o bölgede herhangi bir olumsuz koku’nun kesinlikle olmadığı ortaya çıktı. Koku olduğunu iddia edenler ya yalan söylüyor ya da işleyen bir düzeni – sistemi bozmaya yönelik girişimlerde bulunuyor.

Belki kokuya maruz kaldığını iddia eden vatandaşlarımız bizim sağlığımız ne olacak diye bir soru sorabilir. Muhtarlarımız da zaten sözde korkunç koku’dan duramadıklarını defaatle Belediyemize ilettiklerine göre ne gerekiyorsa yapılmış demek ki!

Peygamber Efendimiz; “Bir kötülük gördüğünüz zaman elinizle, gücünüz yetmezse dilinizle, ona da gücünüz yetmezse kalben buğz ediniz” buyuruyor.

İşte bende bu düstur gereği elimden geleni fazlasıyla yaptım. Artık kalbimle buğz ediyor ve bunu Allah’a havale ediyorum.

Ama kesinlikle unutmayın ki! bu nefesi alıp verdiğim müddetçe;
“İYİLİK İÇİN MÜCADELE AZMİMİ ASLA KAYBETMEYECEĞİM”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz