Garanti belgesinde karekod dönemi

Ticaret Bakanlığı tüketiciyi korumak için garanti belgesi yönetmeliğinde değişikliğe gidecek. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre, garanti belgesi elektronik ortamda karekod formatında verilebilecek. Garanti belgesi ile satılması zorunlu ürünler listesine de yenileri eklenecek.

Garanti belgesi yönetmeliği sil baştan düzenleniyor. Matbu belge zorunluluğu ortadan kaldırılıyor, garanti belgesinde karekod dönemi başlıyor. Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı garanti belgesi yönetmeliğinin taslağının detayları netleşti. Alınan her ürün için yıllarca saklanan, kaybolduğunda ise sorunlara yol açan garanti belgesi uygulaması tarihe karışıyor. Hem tedarikçinin hem de tüketicinin işini kolaylaştırmak için garanti belgesi karekod formatında olabilecek. Karekod okutulduğunda ürünün künyesine ve garanti bilgilerine ulaşılacak. Yönetmelikle garanti süresinin kuralları da değişiyor. Daha önce ürünün satışı ile başlayan garanti süresi, artık montajı yapıldığı tarihte başlayacak.

SCOOTER’A GARANTİ BELGESİ ŞARTI

Garanti belgesi ile satılması zorunlu ürünler listesine yenileri eklendi. Son dönemde kullanımı yaygınlaşan elektrikli scooter listede yer aldı. Garanti süresi 2 yıl olarak belirlendi. Uyku apnesi cihazı ve katı hal sürücüsü adı verilen veri depolama sistemlerinin garanti belgesi ile satılması zorunlu olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz