‘HR Summit 18’ uludağ üniversitesinde start aldı

????????????????????????????????????

Uludağ Üniversitesi İnsan Kaynakları Topluluğu (ULİNKA) tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen “HR Summit’18”, Uludağ Üniversitesi’nde start aldı. Alanlarında uzman yöneticilerin öğrencilere deneyimlerini aktaracağı zirve, iki gün boyunca önemli konuklarını ağırlayacak.

İNSAN KAYNAĞI BEŞİNCİ FAKTÖR

Etkinliğin açılış töreninde konuşan UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, insan kaynaklarının çok az ve pahalı bulunan bir öğe olduğunu vurguladı. Zamanın ve ekonominin durağan olmadığına işaret eden Prof. Dr. Mehmet Yüce; “Biz ekonomi derslerini anlatmaya başladığımız zaman 4 ana faktör üzerine duruyorduk. Ancak son zamanlarda buna beşinci bir üretim faktörü eklendi ki buna da insan kaynakları diyoruz. Gerçekten en kıt olan insan kaynağıdır. Görünürde fazla olan ancak deneyimli ve iş çözebilecek personel eksikliği çok fazladır. Bugün hangi sektörde olursa olsun, en önemli faktör insan faktörüdür. Bilimsel gerçekler maalesef zaman içerisinde değişim gösterebiliyor ve bu gelişmelere ayak uyduracak insan bulmak da her geçen gün daha da zorlaşıyor” diye konuştu.

STAJ VE UYGULAMALI EĞİTİME AĞIRLIK VERMEK ZORUNDAYIZ

İnsan kaynakları sorununun çözümünde üniversitelere de büyük görevler düştüğüne işaret eden Rektör Yardımcısı Yüce; “Yeni eğitim öğretim konsepti artık iç paydaşlarla dış paydaşların ortak çalışması üzerine kuruludur. Eğer biz dış paydaşlarımızdan yeterince yararlanamıyorsak bu eğitimin çıktı odaklı olduğunu söyleyemeyiz. Biz üçüncü nesil üniversite mottosu ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bunu iç ve dış paydaşlarımızla birlikte başarabileceğiz. Biz bunlarla birlikte hareket etmek zorundayız. Üniversiteler artık toplumla özdeşleşmiş kurumlar olmak zorundadır. Üniversiteler evrensel düşünüp milli hareket etmek zorundayız. Bu anlayış ülkemizin her kurumu için geçerli olmalıdır. Uygulamalı eğitimlere önem vermek zorundayız. Teorik bilgiyi uygulamaya geçiremezsek, bilimden uygulamaya geçme şansımız olmaz. Bunun için de staj ve uygulamaya daha fazla yönelmeliyiz. Ara eleman ihtiyacını kaliteli bir şekilde yerine getirebilmek için sanayide ve ilgili sektörlerde daha fazla çalışmış akademisyenlere ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

ÖNEMLİ İSİMLER ZİRVEDE YERİNİ ALACAK

Zirvenin tüm öğrencilere önemli katkılar sağlayacağına inandığını kaydeden Mehmet Yüce, Türkiye’nin farklı sektörlerinde çok önemli konumlarda bulunan firmaların temsilcilerine de katılımlarından dolayı teşekkür etti. İki gün boyunca devam edecek olan etkinlikte; Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, Eroğlu Holding CHRO Ergin İlyaz Kınay, Yıldız Holding İnsan Kaynakları Grup Başkanı Saynur Önen, Doğan TV Holding İnsan Kaynakları Grup Başkanı Yasemin Merih Alparslan, TEDx Konuşmacısı Yazar-Öğretmen Ahmet Naç öğrencilerle buluşacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz