Mevlana Sevgisi Dizelere Döküldü

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 7’incisi düzenlenen ‘Liseler Arası Mevlana Şiir Yarışması’ sonuçlandı. Türkiye’nin dört bir yanındaki liselerden toplam 679 eserin başvurduğu yarışmanın birincisi Bursa Mihraplı Abdülkadir Can Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Zeynepcan Gülen’in ‘Ötelerde Bir Çirkin Derviş’ isimli şiiri oldu.

 

Osmangazi Belediyesi’nin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bursa Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği işbirliğiyle düzenlediği ‘Liseler Arası Mevlana Şiir Yarışması’nın sonuçları Ördekli Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle açıklandı. Edebiyat dünyamıza yeni eserler kazandırmak, çocukların manevi dünyasını zenginleştirip, onlara Mevlana’yı tanıtmak adına düzenlenen yarışmaya bu yıl Edirne’den Kars’a Türkiye’nin dört bir yanından 679 eser katıldı. Gençlerin içlerindeki Mevlana sevgisini, Mevlana felsefesini istedikleri gibi anlatmaları amacıyla bu yıl konusu serbest olarak belirlenen şiir yarışmasının ödül törenine Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı Cafer Altay, Osmangazi Kent Konseyi Ömer Eşer, yarışmanın jüri üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

“EĞİTİM ALANINDAKİ YATIRIMLARI ÖNEMSİYORUZ”

 

Ördekli Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Osmangazi Belediyesi olarak özellikle eğitim noktasında ciddi yatırımlarımız var. Yeni okul binaları inşa ediyoruz. İlçemizdeki 250 okulumuzun tamamına destek olup, ihtiyaçlarını karşıladık. Çocuklarımızın en iyi şartlarda eğitim alması gerekiyor ki, ileriye dönük yatırımımız sağlam olsun. Geleceğe bakışımız, güvenli ve emin olsun. Mehmet Akif Mahallemizde 24 derslikli Hacı Akkadın Tarman Okulu’nu ve Hamitler Mahallemizde Uluslar Arası Murad Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi’ni hizmete açtık” dedi.

 

“ÖĞRENCİLER MEVLANA’NIN FELSEFESİNİ ANLAMA FIRSATI BULDU”

 

Edebiyat alanında düzenledikleri yarışmalar Türk edebiyatına yeni kalemler ve eserler kazandırdıklarını ifade eden Başkan Dündar, “Birçok edebiyat yarışması düzenliyoruz. Bu yarışmalar, Bursa ile sınırlı kalmıyor. Türkiye’nin dışına çıkıyor. Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’na İngiltere, Amerika ve Japonya gibi ülkelerden yarışmacılar katılıyor. Etkinliklerimizi tüm dünya takip ediyor. Liseler Arası Mevlana Şiir Yarışması’na da ilk olarak Osmangazi genelindeki okullarda başladık. Sonra Bursa geneline yayıldık. Şimdi de tüm Türkiye genelinde bu yarışmamızı düzenliyoruz. 7 yıldır geleneksel olarak bu yarışmamızı gerçekleştiriyoruz. Bu yıl 679 eser başvurdu. Bu çok önemli bir rakam. Bu yarışma ile 679 kişi Mevlana’yı okumuş oldu. Bu şiirleri Mevlana’yı okuyarak yazdılar. Mevlana bize, ‘Barış, Sevgi ve Kardeşlik’ mesajı veriyor. Yarışmamıza katılan tüm gençlerimiz Mevlana’nın felsefesini öğrendi ve şiir olarak yazdı. Bu, en büyük kazançtır” diye konuştu.

 

“TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ YARIŞMASI”

 

Liseler Arası Mevlana Şiir Yarışması’nın en önemli özelliğinin yeni yazarlar, şairler ve edebiyatçıları ortaya çıkarmak olduğunu ifade eden Başkan Dündar, “O kendi çevresine bir ışık aydınlık saçacaktır. Bu aydınlık da tüm topluma, tüm insanlığa yansıyacaktır. Hocalarımıza, öğrencileri teşvik ettikleri için çok teşekkür ediyorum. Öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Dersleri dışında böyle bir etkinlik vasıtasıyla okuyup, şiir yazıp kendilerini geliştiriyorlar. Bütün öğrencilerimize Allah zihin açıklığı versin. Çünkü, bu etkinlikleri yaptığımız sürece bizler, ayaklarımızın üzerinde çok daha güçlü duracağız. Geçmişten güç alarak, geleceğe bakacağız. Bu yarışma bana göre Türkiye’nin en önemli yarışmasıdır. Başta jüri üyeleri Prof. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu, Yrd. Doç. Sadettin Eğri, Metin Önal Mengüşoğlu, Ercan Yılmaz, Mustafa Başpınar’a ve yarışmamıza ilgi gösteren tüm gençlerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Jüri üyelerinin yapmış olduğu değerlendirme sonucunda yarışmanın birincisi, Bursa Mihraplı Abdülkadir Can Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Zeynepcan Gülen’in ‘Ötelerde Bir Çirkin Derviş’ isimli şiiri oldu. İkincilik ödülü Karaman Larende Anadolu Lisesi’nden Mehmet Furkan Şaşma’nın Ahval-i Beyan isimli şiirine ve üçüncülük ödülü Adana Hümeyra Ökten Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Zeynep Aktaş’ın Kül Kokusu adlı şiirine verildi. Yarışmada birinciye 5 bin, ikinciye 4 bin, üçüncüye 3 bin ve üç mansiyon ödülleri için de biner TL ödül verildi.

 

Yarışmaya katılan toplam 679 şiir arasından dereceye giren ve jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucunda belirlenen 50 eser, Osmangazi Belediyesi tarafından kitap haline getirerek Türk Edebiyatı’na kazandırıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz