Orhangazi’de Zeytin Festivali coşkusu

 

39.Orhangazi Zeytin Festivali Kutlama Programı Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen coşkulu ve görkemli bir törenle kutlandı.

39.Orhangazi Zeytin Festivali kutlama programı Cumhuriyet Alanı’nda binlerce vatandaşın katılımı ile yapıldı. Ak Parti Bursa Milletvekilleri İsmail Aydın, Emine Yavuz Gözgeç, Zekeriya Birkan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kaymakam Dr.Yalçın Yılmaz, Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Ak Parti ilçe başkanı Mustafa Kaya, CHP İlçe başkanı Sevim Turan, MHP İlçe başkanı Necati Güneş, SP İlçe başkanı Emin Akbulut, DP İlçe başkanı Baki Demir, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı Festival, Festival Komitesinin Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ardından saygı duruşu ve istiklal  marşının okunması ile başladı. Daha sonra törenin açış konuşmasını Orhangazi İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Gürkan Kabul yaptı. Kabul Orhangazi’de 2 milyon 229 bin zeytin ağacından bu sene 42 bin tonun üzerinde bir hasat beklendiğini ifade etti.

ÇAĞLAYAN; ZEYTİN ÜRETİCİMİZİN YANINDAYIZ

Daha sonra kürsüye gelen Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Zeytin Festivalinin ilk olarak merhum belediye başkanı Şevket Durmuş döneminde başlatıldığını, ardından M.Turgut Ünlü, Yusuf Korkusuz ve İsmail Tartar’ın başkanlıkları döneminde de katkı sağlayarak bugünlere kadar geldiğini belirterek, biz de her yıl festivalimizin daha görkemli, daha adına yakışır bir şekilde yapılması için elimizden geleni yapıyoruz dedi. Çağlayan, yerel yönetim olarak Orhangazi’de hem zeytin üretimi hem de zeytinin ticareti için ellerini taşın altına koyduklarını vurgulayarak, bundan sonraki süreçte de her zaman zeytin üreticimizin yanında yer alacağız dedi. Daha sonra kürsüye gelen Kaymakam Dr.Yalçın Yılmaz, 39 yıldır düzenlenen festivale emek verenleri kutladı.

ALİNUR AKTAŞ; TARIMA DESTEĞİMİZ SÜRECEK

Daha sonra kürsüye gelen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, göreve henüz yeni başladığına vurgu yaparak, bir planlama içindeyiz. Orhangazi için düşünülen  Zeytin Entegre Tesisleri ile ilgili dosyayı inceleyeceğiz. Proje 2018 yatırım programına dahil edilmiş durumda. Ama şunun sözünü buradan veriyorum ki bu tesisi mutlaka hızlı bir şekilde hayata geçireceğiz dedi. Daha sonra Ak Parti Bursa Milletvekilleri Emine Yavuzgözgeç, Zekeriya Birkan ve İsmail Aydın kürsüye gelerek birer konuşma yaptı.

MEHTER VE HALKOYUNLARI GÖSTERİLERİ

Programda konuşmaların ardından Tarihi Mehteran ekibi ve Orhangazi Belediyesi Halkoyunları Ekipleri ile Bursa Büyükşehir Belediyesi Kılıç Kalkan ekipleri birer gösteri sahnelediler.

YARIŞMALARDA DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Programın son bölümünde ise Zeytin festivali kapsamında düzenlenen Zeytin Dane, Zeytin Bahçe Bakım, Zeytinyağlı  Yemek, Zeytinyağlı tatı, Kompozisyon, Fotoğraf ve Kervan Geçiş yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Programın son bölümünde ise Kervan Geçiş gösterisi yapıldı. Protokol üyelerinin vatandaşlara zeytin fidanı dağıtmasından sonra program sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz