Pulmoner rehabilitasyon’la güvenli egzersiz yapabilirsiniz

????????????????????????????????????

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, nefes darlığı olan kronik solunum sorunlu hastaların pulmoner rehabilitasyon programları ile güvenli bir şekilde egzersiz yapabileceğini belirtti. Pulmoner Rehabilitasyon ile ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Akan, “Pulmoner Rehabilitasyon, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi  gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür” dedi. Pulmoner Rehabilitasyonun; süregelen nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan tüm solunum hastalarına uygulanabileceğine dikkat çeken Dr. Akan, “Program, her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan ya da evde yapılabilir. KOAH başta olmak üzere; astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, göğüs duvarı hastalıkları, akciğer kanseri ile obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında pulmoner rehabilitasyon programı başarı ile uygulanabilmektedir” şeklinde konuştu.

En Önemlisi Egzersiz

Pulmoner rehabilitasyonun en önemli ve temel bileşenin egzersiz eğitimi olduğuna dikkat çeken Dr. Akan, “Nefes darlığı olan kronik solunum sorunlu hastalar pulmoner rehabilitasyon programları ile güvenli bir şekilde egzersiz yapabilirler. Kronik akciğer hastalarında nefes darlığı veya yorgunluğun neden olduğu günlük yaşamdaki hareketsizlik; kalp ve akciğer fonksiyonlarının, hareket yeteneğinin gittikçe azalmasına neden olur. Egzersiz ile kas kuvveti artar, kas dayanıklılığı artarak daha uzun mesafeler yürünebilir, kas ve eklemler daha iyi hareket eder, gevşemeyi sağlar, daha güçlü ve enerjik hissedilir. Ayrıca kalbin çalışması iyileşir ve nefes darlığı azalır” ifadelerini kullandı.

Hekiminize Başvurun

Akan son olarak, “Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanemizde pulmoner rehabilitasyon uygulanmaktadır. Kronik akciğer hastalığından dolayı nefes darlığı, çabuk yorulma, güçsüzlük hisseden vatandaşların, pulmoner rehabilitasyon için aile hekimleri tarafından yönlendirilerek yada göğüs hastalıkları uzmanına başvurabileceklerini”  vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz