Sosyal Bilimler Kongresi başladı

Uludağ Üniversitesi (UÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Türkiye Ekonomik, Siyasal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (TESAM) ortaklığında ikincisi gerçekleştirilen Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi, Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde başladı.

Yaklaşık 60 akademisyenin konuşmacı olduğu ve 12 oturum şeklinde gerçekleştirilecek kongrenin ana başlığı ‘QuoVadis Türkiye?’ (Türkiye nereye gidiyor?)’ olarak belirlendi.Kongrenin açılış törenine BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, TESİAD Genel Başkanı M. İlyas Bozkurt, UÜ İİBF Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı, TESAM Genel Koordinatörü Yıldırım Deniz, akademisyenler, siyasi parti ve toplum kuruluşlarının temsilcileriyle çok sayıda öğrenci katıldı.

TÜRKİYE, DİMDİK AYAKTADIR

Törende konuşan UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, Türkiye’nin dünyadaki yerinin farklı bakış açılarına göre değiştiğini söyledi. Kendi bakış açısına göre Türkiye’nin iyi bir noktaya doğru gittiğine işaret eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce; “Türkiye bugün uyguladığı politikalar sayesinde, Balkanlar’da, Ortadoğu’da ve İslam coğrafyasında ben varım diyor. Bunun için, en azından küresel bir aktör haline gelebilmek için elinden gelen gayreti gösteriyor. Ben umutsuz değilim. Ancak çok büyük bir silkinme yapmamız gerekiyor. Çok çalışmamız gerekiyor. Bunun için bana göre tüm alt yapımız hazır. Bugün geldiğimiz dönemde kendi iç ve dış düşmanlarımızla uğraşırken elbette bir takım sıkıntılar yaşayacağız. Önemli olan köklerimizden doğabilmemiz için uygun zemin oluşmuş mudur? Buna bakmamız lazım. Çok şükür dipdiri bir şekilde ayaktayız ve daha da ileriye gideceğiz” diye konuştu.

YÜCE; “SORUNLARIN GİDERİLMESİ İÇİN DAHA ÇOK ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR”

Türkiye’nin sahip olduğu imkânlar açısından en kötü ihtimalle bölgesel bir güç haline geldiğini belirten Mehmet Yüce; “2000’li yıllardaki kriz ortamını atlatan ve hızla büyüyen bir Türkiye görüyoruz. En kötü yılımız olan 2016’da bile yüzde 3,2 büyüme oranı yakalamışız. Ülkemizde büyük bir ekonomik kırılganlığın bulunmadığını da görüyoruz. Dünyanın kavrulduğu bir dönemde, her tarafımızda savaşın olduğu bir dönemde elbette ki bir takım sıkıntılarımız olacaktır. Irak’ı biz yapmadık, Suriye’yi biz yapmadık. Ortadoğu’daki savaşı biz çıkarmadık. Ancak bizlere de olumsuz yansımaları olacaktır. Bunu atlatmak için çalışacağız. Kararlılık göstereceğiz. Sorunları tespit edeceğiz ve bunların giderilmesi için çok çalışacağız. Başka şansımız yok. Yakın zamanda geçirdiğimiz bir darbe sürecimiz var. Ülkemiz bu süreci de en kısa sürede aşacaktır. Türk tarihine baktığımız zaman her zaman sıkıntılar olmuştur ve başarılı bir şekilde aşılmıştır. Türkiye’nin kültür coğrafyası sadece Türkiye’nin coğrafi sınırları değildir. Ülkemiz çok daha büyük bir coğrafyaya hitap etmektedir” dedi.

BOZKURT: ÜLKEMİZİ DAHA YUKARILARA TAŞIYACAK PROJELER ÜRETMELİYİZ

TESİAD Genel Başkanı M. İlyas Bozkurt ise konuşmasında devlet yönetiminin bilim insanlarına gereken önemi göstermesi gerektiğini vurguladı. Aklın bir güneş gibi olduğunu ve üzerine doğduğu ülkeyi aydınlattığını vurgulayan Genel Başkan İlyas Bozkurt; “İslam dünyası açısından bakıldığında bizler de böyle bir medeniyetin çocuklarıyız. Dünya genelinde denge unsuru olmayı başarmış bir medeniyetten bahsediyoruz. Ancak geçmişimize bakarken sadece iyi yanlarını görerek doğru yapmış olmayız. Elbette ki başarılı geçmişimizi görmeli ve onunla gurur duymalıyız. Bunun kadar hatalı olduğumuz konuları da görmek zorundayız. Dünya genelinde şuanda İslam’ın imajı olumsuz bir şekilde gösterilmeye çalışılıyor. Bu algıyı tersine çevirmek için planlar yapmalıyız. İslam dünyasının merkezinde bulunan Türkiye’yi daha yukarılara taşıyacak projeler üretmeliyiz. Türkiye sadece Türkiye’deki Türklerin umudu olarak görülmemelidir” şeklinde konuştu.

TAYYAR ARI: GAZZE HALKI DRAMI YAŞIYOR

Kongrenin açılış töreninin ardından gerçekleştirilen ilk oturumda konuşan UÜ İİBF Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı da Arap dünyasındaki ikircikli yaklaşım nedeniyle Türkiye’nin de zor durumda kaldığını vurguladı. İsrail ve Filistin arasındaki gerilimli süreci örnek gösteren Dekan Tayyar Arı; “Türkiye, her iki ülkeyle de ilişkileri yürütmeye çalışıyor. Orada çok büyük bir gerilim yaşanıyor. İki ülke arasında ciddi bir çekişme var. Yaşanan sıkıntılar Gazze halkına ciddi bir şekilde yansıyor. Dünyanın da buradaki halka yardım etmeye niyeti yok. 2 milyonluk kentteki insanlar adeta bir açık hapishanede gibi yaşıyor. Gelişmeler için ciddi bir dram diyebiliriz. Müslüman dünyası da bölgedeki duruma sessiz kalıyor. İslam dünyasında önde geldiğini söyleyen belli ülkeler bu konuda sınıfta kalmış gibiler” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz