Talha Uğurluel’den Kudus konferansı

Orhangazi Belediyesi tarafından düzenlenen ve ünlü Sanat Tarihçisi ve Yazar Talha Uğurluel’in konuşmacı olarak katıldığı Kudüs konulu Konferans büyük ilgi gördü. Kaymakam Dr.Yalçın Yılmaz, Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Ak Parti İl başkan yardımcısı Faruk Görer, Ak Parti ilçe başkanı Mustafa Kaya, İlçe Müftüsü Yusuf Tuna, Meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı konferansta Talha Uğurluel Kudüs tarihini izleyicilerle paylaştı.

BİZ KUDÜS’TE ASIRLARDIR VARIZ

Talha Uğurluel Kudüs’ün tarihi, Hz.Peygamber’in miraca çıktığı Miraç gecesi ile ilgili bilgiler aktarırken, zaman zaman Türkiye’de Kudüs’ten bize ne ne işimiz var orada gibi söylemlere rastlandığını ama bunun doğru bir yaklaşım olmadığını belirterek, Kudüs’te hiç kimse yokken biz vardık dedi.

KUDÜS’Ü KARIŞ KARIŞ ANLATTI

Kudüs’e birçok kez giderek kutsal yerleri incelediğini söyleyen Uğurluel, “Mescid-i Aksa’nın bulunduğu alan, yeryüzünün en muhteşem mekânı. Fakat  ne yazık ki alan bugün aslına uygun kullanılmıyor ve bu durum insanı üzüyor” dedi. Sık sık Orhangazililere seslenerek mutlaka Kudüs’e gitmelisiniz diyen Uğurluel, “Hazreti Muhammed (SAV)’in Miraç’a çıktığı o kutsal yerleri ziyaret etmelisiniz. 1917 tarihinde kaybettiğimiz Kudüs’ün önceki ve sonraki durumunu görüp, mutlaka oralara sahip çıkmamız gerekiyor” dedi. Daha sonra Uğurluel, 1923’de Lozan’da attığımız imzadan sonra neler yapmamız gerektiğini anlattı. Kudüs’te en çok adı geçen Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan ile ilgili de bilgiler veren Uğurluel, Hazreti İsa’nın hayatı ve Kudüs’te yaşananlar ile Kıyamet Kilisesini de anlatarak konferansını tamamladı.

“DAVUT YILDIZI DEĞİL, SÜLEYMAN MÜHRÜ”

İsrail devletinin bayrağındaki yıldız ile ilgili dikkat çekici bilgiler veren Uğurluel, Müslümanların bu yıldıza, ‘Süleyman Mührü’ dediğini, Yahudilerin ise Davut Yıldızı diye tanımladıklarını anlattı. Uğurluel, “Eyüp Sultan’ın türbesinde dahi bu mühürden vardır. Çünkü, bu mühür Hz. Süleyman Peygamberin parmağındaki yüzüğün üzerindeki semboldür. ‘Mühür kimdeyse Süleyman odur’ diye bir söz vardır. Fatihin kaftanında bile bu sembol vardı. ‘Rabbim, bizi depremden, felaketten helak eyle’ diye dua ederlerdi. Bu işaret aynı zamanda Kudüs şehrinin de sembolüdür. Bir ucu gökyüzünü, diğer ucu da yeryüzünü simgeliyor. Hazreti İsa, Kudüs’ten gökyüzüne yükseldi, Peygamber Efendimiz’in Miraç hadisesi de Kudüs’te gerçekleşti” şeklinde ifade etti. Talha Uğurluel Kudüs konferansının bitiminde salonda kitaplarını imzaladı. Orhangazi protokolü konferans sonunda Talha Uğurluel’e bir tablo hediye etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz