Ur-Ge projesi hızla ilerliyor

????????????

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Türkiye ekonomisinin lokomotif kenti Bursa’da iş dünyasına uluslararası alanda da rekabet gücü kazandırmak amacıyla çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Ekonomi Bakanlığı destekleriyle hayata geçirilen Uluslararası Rekabeti Geliştirme (Ur-Ge) projeleri ile üyelerine eğitim, danışmanlık, tanıtım, yurt içi alım heyeti ve yurt dışı ikili iş görüşmeleri organizasyonları ile önemli katkılar sunan BTSO, kentin küresel ölçekte daha güçlü bir konuma ulaşmasını sağlıyor. Aynı anda 10 Ur-Ge projesini yürüten BTSO, söz konusu proje kapsamında eğitim ve danışmanlık etkinliklerine de tam gaz devam ediyor. BTSO, son 3 aylık dönemde bebe – çocuk konfeksiyonu, kimya, uzay, havacılık ve savunma, raylı sistemler, tekstil, makine, gıda ve kompozit sektörleri alanındaki Ur-Ge projeleriyle 15 farklı eğitim ve danışmanlık etkinliği gerçekleştirdi.

“İYİ UYGULAMA ÖRNEĞİ”

Ekonomi Bakanlığı tarafından Türkiye’deki Ur-Ge projeleri arasında ‘İyi Uygulama Örneği’ olarak gösterilen Bebe ve Çocuk Konfeksiyonu Ur-Ge’leri kapsamında eylül ayında düzenlenen ‘Müşteri İlişkileri Eğitimi’ne toplamda 28 firma temsilcisi katıldı. ‘Pazar Araştırması Teknikleri Eğitimi’ne ise Burtex kurumsal kimliği altında faaliyetlerini sürdüren tekstil Ur-Ge’sinde yer alan 15, ‘Food Point’ kurumsal kimliğiyle faaliyet gösteren Gıda Ur-Ge’sinden de 20 firma temsilcisi katıldı. Ekim ayında, tekstil Ur-Ge’si alanında gerçekleştirilen ‘Dış Ticaret Eğitimi’ne 15, uygulamalı ve teorik olarak planlanan ‘Enerji Verimliliği Eğitimi’ne de 15 firma temsilcisi katıldı. Kasım ayında Makine Ur-Ge projesi kapsamında 12 kişiye ‘KOBİ’ler İçin Ulusal ve Uluslararası Destekler Eğitimi’ verildi.

TEKNİK EĞİTİMLER DE VERİLİYOR

Ekim ayında Raylı Sistemler Ur-Ge’si kapsamında 4 gün süren ‘IRIS Kalite Sistemleri Bilgilendirme ve İç Denetçi Eğitimleri’nden Ur-Ge üyesi 11 firmadan 23 kişi, Kompozit Ur-Ge projesi kapsamında ‘Sürekli Elyaf Takviyeli Termoplastik Malzemeler Eğitimi’nden de 19 kişi faydalandı. Kasım ayında Kimya Ur-Ge’si kapsamında 3 gün süren ‘Güvenlik Bilgi Formu Hazırlayıcısı Eğitimi’nden 7 firma temsilcisi faydalandı. Gıda Ur-Ge’sinde yer alan firmalara dönük olarak 2 Aralık’ta gerçekleştirilen ‘Gümrük Mevzuatı ve Uygulamaları Eğitimi’ne de 15 kişi katıldı.

FİRMALARA DANIŞMANLIK HİZMETLERİ DE SUNULUYOR

BTSO’nun Ur-Ge projeleri kapsamında gerçekleştirdiği danışmanlık hizmetleri de devam ediyor. Kimya Ur-Ge firmaları, ağustos ve ekim aylarında düzenlenen ‘Enerji Verimliliği Etüdü’ etkinliğinden, ‘BASDEC’ kurumsal kimliğiyle faaliyetlerini sürdüren Uzay, Havacılık ve Savunma Ur-Ge’sinde yer alan firmalar da haziran ve ekim aylarında düzenlenen ‘İş Geliştirme Danışmanlığı’ etkinliklerinden faydalandı.

10 UR-GE İLE 45 MİLYON DOLARLIK KAYNAK

BTSO’nun Bursalı firmaları küresel pazarların en önemli oyuncuları arasına taşımak amacıyla gerçekleştirdiği 10 Ur-Ge projesi kapsamında Ekonomi Bakanlığı’ndan her bir proje için 4,5 milyon dolara kadar destek sağlanıyor. Söz konusu projeler için BTSO’nun üyelerine kazandırmış olduğu kaynak toplamda 45 milyon dolara kadar ulaşabiliyor. BTSO, 30 Kasım – 3 Aralık tarihleri arasında 60’ı aşkın ülkeden bin 200 iş insanının katılımıyla düzenlenen ‘Bursa Endüstri Zirvesi’ne de kompozit, makine, uzay, havacılık ve savunma ile raylı sistemler alanında geliştirdiği Ur-Ge projeleri kapsamında alım heyetlerini Bursa’da ağırlamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz