Vicdan konvoyuna Bursa’dan destek

Memur-Sen Bursa İl Kadın Komisyonları ve İHH Bursa Şubesi Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Suriye hapishanelerindeki kadınların özgürlüklerini talep etmek amacıyla  oluşturulan ‘Vicdan Konvoyu’ ile ilgili ortak basın açıklaması düzenledi. Suriye zindanlarında binlerce kadının her türlü işkence ve muameleye maruz kaldığına dikkat çeken Memur-Sen Bursa İl Kadın Komisyonları Temsilcisi Neriman Tok Çokgezer, “Dünya artık Suriye zindanlarındaki kadınların çığlığını duymalı” dedi.

Esed rejiminin hapishanelerinde her gün işkence ve zulüm altındaki kadınların seslerini duyurmak ve serbest bırakılmaları için 6 Mart’ta İstanbul’dan Yenikapı’dan yola çıkacak ‘Kadınlar  İçin Vicdan Konvoyu’na sınır tellerine asılacak oyalı yemenilerle bir destek de Bursa’dan geldi. Memur-Sen Bursa İl Kadın Komisyonları ve İHH Bursa Şubesi Kadın Kolları, yaptıkları ortak basın açıklaması ile kampanyaya destek oldu.

SINIR TELLERİNE BAĞLANACAK 6 BİN 500 OYALI YEMEN İLE DÜNYAYA ÖZGÜRLÜK ÇAĞRISI

Suriye savaşının başladığı günden bu yana çocuklara ve  kadınlara yönelik savaş suçlarının arttığını ifade eden Memur-Sen Bursa İl Kadın Komisyonları Temsilcisi Nermin Tok Çokgezer, “Suriye hapishanelerinde 417’si küçük kız çocuğu olmak üzere, 6 bin 736 kız kardeşlerimizin seslerini duyurmak ve serbest bırakılmaları için dünya vicdanına bir çağrı olarak düzenlenen ‘Kadınlar İçin Vicdan Konvoyu’; İstanbul Yenikapı’dan 6 Mart sabahı Memur-Sen Kadın Komisyonu, İHH Kadın Kolları başta olmak üzere 55 farklı ülkeden sivil toplum kuruluşu üyesi kadın temsilcilerinin birlikte yapacakları kitlesel basın açıklamasıyla yola çıkacak. Konvoy sırasıyla İzmit, Sakarya, Ankara, Adana şehirlerinden geçerek Hatay sınır kamplarına ulaşacak. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kamplara ulaşacak vicdan konvoyu ile bizlerin de katkı koyduğu evlilik çağındaki kızlarımızın çeyiz sandıklarında yer alan saflığın ve temizliğin simgesi 6 bin 500 oyalı yemeni Suriye’deki sınır tellerine bağlanacak. Anlamlı günde binlerce kadın, Hatay’dan dünyaya Suriye hapishanelerindeki kadınların serbest bırakılmaları için çağrıda bulunacak” diye konuştu. Vicdan konvoyu ile amaçlarının kadınların Suriye’de ve savaş yaşanan diğer ülkelerde işkence, tecavüz, infaz, hapis ve mültecilikle büyüyen durama dikkat çekmek olduğunu belirten Neriman Tok Çokgezer, “Tüm çabamız bu dramı bütün dünyaya duyurmaktır. Aynı zamanda kadınlar olarak salonlarda kutlanılan ve ritüelleştirilen sözde 8 Mart Kadınlar Günü’nü alanlara taşımak ve çözüm üretir hale getirmektir” şeklinde konuştu.

“7 YILDIR ÇARESİZLİK VE ACI İÇİNDE BEKLEYENLERİN ÇIĞLIKLARINI DUYUYORUZ”

Suriye’deki savaşın 7 yıldır devam ettiğini hatırlatan Çokgezer, “Bu süreçte kayıtlı binlerce kadın 15 bin çocuk vücutları parçalanarak, kimyasal gazlarla zehirlenerek çırpına çırpına can verdiler. 13 bin 581 kadın Suriye zindanlarında her türlü işkence ve muameleye maruz kaldılar. Yıllardır bu kötülüklere maruz kalan kadınlar ve çocuklar hangi ülkenin, hangi sivil toplum kuruluşunun, hangi mercinin gündemine geldi” diyerek, şöyle devam etti: “Bir hayvanı kurtarmak için seferber olan ülkeler neredeler? Bütün dünya devletleri bu kadınlar ve çocukların durumu için 3 maymunu oynadılar. Biz kadınlar, zindanlarda 7 yıldır çaresizlik ve acı içinde bekleyenlerin çığlıklarını duyuyoruz. Acı çekiyorlar, bizi bekliyorlar; ‘kimse duymadı bari siz duyun çığlıklarımızı’ diyorlar. Görmemizi bir şeyler yapmamızı istiyorlar.” Memur-Sen Bursa İl Kadın Komisyonları ve İHH Bursa Kadın Kolları ile birlikte vicdan konvoyuna katılarak oyalı yemenilerle destek olacaklarını vurgulayan Neriman Tok Çokgezer, “Bizler Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından kadınlar olarak, Suriye de işkence edilen kadınların sesini tüm dünyaya duyurmak ve serbest bırakılmalarını talep etmek için, kadınlar için vicdan konvoyuyla yola çıkıyoruz. Tüm halkımızı vicdan konvoyuna desteğini bekliyoruz” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz